Blog

Podhájska – kúpeľný areál

Voda zo žriedla Podhájska, ktorá je zložením podobná vode z Mŕtveho mora, je svetovým unikátom s blahodárnymi účinkami na celý ľudský organizmus. Prieskumom vrtu sa zistilo, že ide o vodu treťohorného mora. Podrobná štúdia dokázala, že má dokonca hlbší a stálejší regeneračný efekt, než voda z Mŕtveho mora. Termálna voda má blahodarné účinky na ľudský organizmus, je vhodná na liečenie kožných chorôb, pohybového ústrojenstva, cievnych ochorení, ochorenia dýchacích ciest, zmierňuje bolesti chrbtice, kĺbov, blahodarne pôsobí na doliečenie zlomenín, lieči osteoporózu, psoriázu, reumatické ochorenia. Slaná voda neumožňuje ďalšie množenie baktérií pri ich v nesení, ale ich ničí.

Prvý vrt v obci Podhájska sa realizoval v roku 1973. Výskum sa týkal priestorového rozloženia zemského tepla a bol zameraný na vyhľadávanie hypertermálnych vôd v Západných Karpatoch. Vrtné práce boli ukončené v hĺbke 1900 m. Z tejto hĺbky pod silným tlakom začala chrliť približne 80°C horúca voda s obsahom jódu, ktorý ju sfarbuje do hneda. Uvedené okolnosti prispeli k tomu, že postupne boli vybudované bazény, bufety, celé rekreačné zariadenie,… Rozvoj termálneho kúpaliska sa zaznamenáva od prechodu vlastníctva na obec v roku 1991 a prebieha dodnes. Rozširujú sa atraktívne služby v oblasti ubytovania, bazénov, gastronómie, …

Samotné kúpalisko je otvorené celoročne s prestávkou v apríli, kedy prebieha generálne čistenie bazénov. Sú dodržiavané hygienické normy, o čom svedčí i fakt, že pravidelnými hygienickými kontrolami nebolo ešte zistená žiadna nákaza baktériami, či hubami. Je to zabezpecené i vysokou koncentráciou solí a minerálov, ktoré priamo nicia všetky baktérie. Celoročná prevádzka termálneho kúpaliska v Podhájskej umožnuje návštevníkom vybrat si cas návštevy podla vlastného uváženia. V bazénoch s termálnou vodou sa ludia vonku kúpu aj pocas zimných mesiacov. Kúpanie v zime má svoje caro aj ked teplota vzduchu dosahuje -10 stupnov. Odporúcaný cas kúpania v termálnej vode je 20 minút. Teplota vody v termálnych bazénoch sa pohybuje od 33 do 38 stupnov.

Kúpelný areál má 12 hektárov. V rekreacnej zóne je množstvo bufetov, stravovacích zariadení a športový areál s volejbalovým a tenisovým ihriskom. Komplex doplna zelen so sochami, ktoré vznikli v areáli na pravidelných sochárskych sympóziách. Nedávno pribudol relaxacno-rekondicný komplex, ktorý poskytuje doplnkové služby ako masáže, vodoliecbu, elektroliecbu, saunu, fitness, solárium, thajskú masáž či bioenergoterapiu. Okrem bazéna s termálnou, silne mineralizovanou vodou s celoročnou prevádzkou sa tu nachádzajú ďalšie 3 bazény, z toho 2 plavecké, detský bazén, tobogan, prírodné soláriá, športoviská, ktoré sa využívajú hlavne v lete.

 

10. októbra 2016 Aktuality